Vyhledávání

Kontakt

Luděk Buchlovský

ZNOJMO

605 771 889

2podlahari@email.cz

Diagnostika staveb

 

Technický a diagnostický servis

technik.diagnostik@2podlahari.cz

605771889

Pomoc při řešení reklamací v podlahářství nebo stavebních nedostatků včetně zjištění jejich příčiny.S použitím měřících přístrojů např. TERMOVIZE


 


 

 

 

 

light graffiti photo: light light.jpg

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátová podlaha se nejvíce blíží dřevěné plovoucí podlaze. Má s ní společný vzhled i některé užitné vlastnosti. Například tepelný odpor u laminátové podlahy je nižší, než u dřevěné podlahy stejné vícevrstvé konstrukce, což je výhodou pro podlahové topení. Objemové změny v důsledku rozdílné vlhkosti vzduchu jsou u kvalitní laminátové podlahy menší, než u dřevěné. Tyto vlastnosti upřednostňují tuto podlahu zejména u panelových domů, ve kterých v průběhu roku kolísá vlhkost vzduchu ve velkém rozmezí.

Skladba podlahy

Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev. Za "vnější" vzhled laminátové podlahy je odpovědná vrstva dekoračního papíru. Jedná se vlastně o fototapetu, s natištěnými vzory různých dřevin či jiného dekoru např. keramiky. Výhodou je téměř neomezený výběr různých dřevin a dekorů. Můžeme tak vyrobit napodobeninu podlahy ze dřeva, které se obtížně zpracovává, nebo je velmi drahé.

Laminátová podlaha se skládá z těchto vrstev:

  • Transparentní vrchní vrstva: Ochranná vrstva zajišťující povrchovou odolnost podlahy. Je prováděna jako hladká, nebo s jemně hrubým povrchem. Může být provedena jako vysoce lesklá, lesklá, nebo matná.
  • Dekorační papír: To je ta vrstva, kterou "vidíme". Jedná se o dokonalé fototapety s různými vzory. Mohou to být dekory dřevěné podlahy, stejně jako různé vzory dlažby a přírodního kamene. Zejména u vzorů dřevěných podlah reklama skutečně nelže a laminátové podlahy s dřevěnými dekory jsou napohled k nerozeznání od dřevěného originálu. Velmi hezky vypadají také dekory přírodního kamene, například mramoru a žuly, v provedení s vysokým leskem.
  • Nosná deska: Obvykle zhutněná dřevovláknitá deska. Dle míry zhutnění se rozlišují:
    • MDF - středně hustá vláknitá deska
    • HDF - vláknitá deska s vysokou hustotou

      Výhodou je, pokud je nosná deska impregnována proti vlhkosti.
  • Stabilizační vrstva: Aby se vyrovnaly různé objemové změny jednotlivých vrstev laminátové podlahy při změnách vlhkosti a teploty, opatřuje se podlaha na spodní straně tzv. "stabilizační" vrstvou, zaručující rozměrovou stabilitu podlahy.
  • Integrovaná tlumící podložka: Někteří výrobci dodávají laminátové podlahy již s nalepenou protihlukovou podložkou. Při pokládce takové podlahy není nutná pokládka izolace proti kročejovému hluku.

Způsob výroby

Často se můžete setkat se značkami DPL, HPL a případně CPL. Tyto značky označují právě způsob výroby podlahy:

  • DPL - přímý laminát: přímo vrstvená laminátová podlaha, dekorační papír je nanesen přímo na nosnou podložku a poté překryt ochrannou vrstvou. Je vhodná pro málo a středně zatěžované podlahy a je levnější.
  • HPL - vysokotlaký laminát: speciálním postupem je silným tlakem nejdříve slisováno více transparentních ochranných vrstev společně s dekoračním papírem, tato vrstva se následně nalisuje (nalepí) na nosnou podložku. Je sice dražší, ale vydrží více a déle.
  • CLM - speciální postup kontinuální přímé laminace s více ochrannými vrstvami. Slučuje výhody obou předcházejících typů.

Rozdíl mezi přímým a vysokotlakým laminátem se pozná také v řezu podlahy. Vysokotlaký laminát má silnější ochrannou vrstvu, která je vidět jako tmavý horní proužek na vrchní vrstvě podlahy.

 

Způsob opravy

V případě, že dojde k poškození podlahy - vrypem, poškrábáním apod., lze podlahu opravit jen výměnou podlahových dílců. To je možné samozřejmě pouze tehdy, když je podlaha provedena jako rozebíratelná, tedy bez lepených spojů. Přebroušení, zatmelení a nalakování, prováděné v tomto případě u dřevěných podlah není u laminátových podlah možné!

Ošetřování

Nosná vrstva laminátové podlahy je citlivá na vlhkost, která u ní vyvolává objemové změny - bobtnání a opětovné sesychání. Protože u ní, na rozdíl od dřevěné podlahy, není možné při pokládce zatmelit spáry (nelze ji brousit), může se do ní dostat voda právě přes spáry při úklidu a čištění. To znamená, že laminátová podlaha se nesmí čistit za mokra! Nejlépe je použít takovou technologii čištění, kdy je čisticí prostředek nastříkán na podlahu ze spreje a následně je setřen mopem. Odolnost proti vodě je možné zlepšit speciálním čistícím prostředkem pro impregnaci spár, který se nanáší po položení podlahy.